Nasz Patron

Święty Dobry Łotr to jedyny człowiek ogłoszony świętym przez Jezusa Chrystusa w czasie Jego ziemskiego życia. O życiu św. Dobrego Łotra wiemy bardzo niewiele. Jednocześnie bardzo wiele mówi nam ono o Bogu – jest esencją z przesłania Ewangelii Jezusa Chrystusa.

aut. Tycjan (1490-1576) "Chrystus i Dobry Łotr"

"Chrystus i Dobry Łotr" Tycjan (1490-1576)

Człowiek, który był z Jezusem na „ty”

We wszystkich Ewangeliach jest tylko jedno miejsce, w którym ktoś zwraca się do Pana jedynie po imieniu. Wszyscy rozmówcy Jezusa – uczniowie, potrzebujący pomocy, Samarytanka, demony czy faryzeusze – zwracają się do Niego używając jakiegoś tytułu: Nauczycielu, Mistrzu, Rabbuni, Panie, Synu Dawida. Gdy Jezus wisi na krzyżu, człowiek – złoczyńca – który wisi obok, mówi do niego: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”. Pan mu odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam ci: dziś ze mną będziesz w raju”.

To pokazuje szczególną bliskość Pana i Łotra, intymną relację, jaka nawiązała się między cierpiącym i wyszydzanym przez lud i żołnierzy Jezusem Chrystusem, a cierpiącym i pogardzanym za życia bandytą.

Co nam to mówi o Bogu?

1. On jest bliski grzesznikom, którzy cierpią. Stanął tak blisko nich, że bardziej się nie da.

2. Św. Dobry Łotr jest świadectwem Bożego Miłosierdzia, przebaczającej miłości Boga.

3. Świętość Boga nie jest daleko. Dosięga mnie tam, gdzie jestem – jeśli tak jak Dobry Łotr wierzę w Pana Jezusa i wyznaję moje grzechy.

4. Cierpienie za grzech nie jest bezowocną karą. Jeśli łączę moje zasłużone cierpienie z ofiarą Jezusa, może być ono drogą do Boga.

Wypełnienie słów Pana Jezusa

Święty Dobry Łotr, wisząc na krzyżu, dokonuje dwóch wielkich rzeczy. Przyznaje się do swoich grzechów, uznając sprawiedliwość kary za nie, oraz wyznaje wiarę w Jezusa Chrystusa – pokornego Króla.

Dobry Łotr był radością Pana Jezusa na krzyżu, bo Bóg bardziej się raduje z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z 99 sprawiedliwych (por. Łk 15, 7). Był też radością Pana, bo w godzinie panowania ciemności, gdy Jezus był zupełnie ogołocony, on wyznał wiarę w Syna Bożego. W godzinie śmierci Jezus nie był sam. Święty Dobry Łotr jest patronem konających.

Ostatni będą pierwszymi (20, 16) – św. Dobry Łotr był wypełnieniem tych słów Pana Jezusa. Grzesznik wszedł do Królestwa Bożego przed apostołami i uczniami. Święty Dobry Łotr jest patronem dobrej śmierci.

Nie przyszedłem powoływać sprawiedliwych, ale grzeszników (Mt 9, 13b) Bandyta wykorzystał wolę Boga, by powołać grzeszników. Stał się jak najemnik, który w ostatniej minucie został zatrudniony w winnicy, i otrzymał za to jednego denara. Święty Dobry Łotr jest patronem nawrócenia. Módl się za jego wstawiennictwem o nawrócenie i o dobrą spowiedź.

Dwóch bandytów na Golgocie pokazuje dwie postawy, jakie może przyjąć człowiek cierpiący. Może złorzeczyć Bogu, mówiąc: „gdybyś istniał, gdybyś mnie kochał, to bym nie cierpiał. Nie pozwoliłbyś mi zrobić głupot, ostrzegłbyś mnie i uratował od złą”. Może też, widząc Jezusa ukrzyżowanego wyznać wiarę i prosić Jezusa, by pamiętał w Królestwie Niebieskim.

Święty Dobry Łotr według tradycji:

Kościoły Wschodnie czczą go jako męczennika. Według Tradycji na imię miał Dyzma (Dyzmas). Niektóre apokryfy mówią, że był członkiem bandy rabusiów, która napotkała Józefa z Maryją i Dzieciątkiem, gdy uciekali do Egiptu. Miał przekonać pozostałych zbirów, by puścili wolnymi ubogą rodzinę.

Relikwie św. Dobrego Łotra znajdują się m.in. w Bolonii. Jego krzyż miał trafić na Cypr.

Atrybutami św. Dobrego Łotra są krzyż i miecz (ew. maczuga lub łańcuch).

3 odpowiedzi na „Nasz Patron

  1. AniaŚ pisze:

    Dziękuję za umieszczenie tego na stronie!

  2. andy pisze:

    Bardzo ciekawa, trochę zapomniana Postać!

  3. Anna pisze:

    Będę modliła sie o nawrucenie dla mojego byłego partnera życiowego. Mam z nim dwoje dzieci i po 7 latach podjełam decyzję o roztaniu.Tylko Bóg może go przemienić i sprawić żeby wspólne życie było mozliwe i miało sens.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s